The Best TMDP0200
TMDP0200
Key performance specifications
- Bandwidths up to 200 MHz
- Up to 6000 V differential (DC + pk AC)
- Up to 2300 V common (RMS)
Key features
- Overrange Indicator
- Safety Certified
- Switchable Attenuation
- Switchable bandwidth limit
Applications
- Floating measurements
- Switching power supply design
- Motor drive design
- Electronic ballast design
- CRT display design
- Power converter design and service
- Power device evaluation
Connectivity
- BNC interface (P5200A probes)
- TekVPI® interface (TMDP and THDP Series probes)
- TekProbe® interface (P5202A, P5205A, and P5210A Series probes)
IN STOCK
Description
TMDP0200
The THDP0100 and P5210A have the largest differential dynamic range capability from Tektronix, allowing users to safely measure up to ±6000 V. The THDP0100 supports bandwidths up to 100 MHz and slew rates up to 2500 V/ns at 1/1000 gain. These probes are supplied with two sizes of hook tips and have an overrange visual and audible indicator which warns the user when they are exceeding the linear range of the probe.
The THDP0200 and P5205A are active differential probes that are capable of safely measuring differential voltages up to ±1500 V. The probes are effective in making measurements in IGBT circuits such as motor drives and power converters. The THDP0200 supports bandwidths up to 200 MHz and slew rates up to 275 V/ns at 1/250 gain.
The TMDP0200 and P5202A are designed for medium-voltage applications with differential requirements up to ±750 V. These probes have lower attenuation ranges and offer better signal-to-noise ratio.