The Best Sorensen SLD-60-505-255
Sorensen SLD-60-505-255
IN STOCK
Description
Sorensen SLD-60-505-255
Additional Features:
Dual Input
Power: 250W, 50W
Voltage: 60V, 60V
Current: 50A, 5A
Minimum Voltage: 0.4V at 50A, 0.4V at 5A
Full front panel control with 150 memory states
Sequencer: 9 sequences, up to 16 steps each
SL DC Operating Modes: CC, CR, CP, CV, shorts, dynamic
SLD Operating Modes: CC, CR, CV, shorts, dynamic
SL AC Operating Modes: CC, Crest Factor, CR
Standard GPIB / RS-232 programming
Analog inputs
Flexible measurement
16-bit, 4.5 Digit front panel meters
16-bit GPIB, RS-232 readback
Isolated current monitor output (DC single input models <200V)