The Best Rohde & Schwarz SMATE200A
Rohde & Schwarz SMATE200A
IN STOCK
Description
Rohde & Schwarz SMATE200A
Very short setting times for frequency and level (e.g. for frequency changes <2 ms over GPIB and <400 in List mode) Fast Hop mode offering flexibly addressable frequency/level pairs; as fast as normal List mode Multisegment waveform function enables fast switching between different test signals in waveform generator Special hardware triggers for basic functions Electronic attenuator for entire frequency and level range Status LEDs on front, connectors on rear Revised cooling concept for longer life in production Outstanding signal quality Very low SSB phase noise (typ. 135 dBc/Hz at f = 1 GHz, 20 kHz offset; typ. 140 dBc/Hz with low phase noise option) Wideband noise of typ. 153 dBc (>10 MHz carrier offset, f = 1 GHz, 1 Hz measurement bandwidth)
High output power of typ. +26 dBm with high-power output option
Very high level repeatability of typ. 0.05 dB
I/Q modulator with 200 MHz RF bandwidth
Excellent ACLR performance of typ. +70 dB with 3GPP FDD
Two signal generators in one
Up to two completely independent signal generators in one unit
Choice of 3 GHz or 6 GHz frequency options in one or two paths