The Best Reed Instruments KEW6300-01
Reed Instruments KEW6300-01
500A Power Meter Kit
Regenerative electric power can be measured
Electric power and power factor for each phase can be confirmed
Demand function for energy-saving measurements
Displays 3 different data simultaneously on a large LCD screen
Recording interval can be set between 1 second and 1 hour
Internal non-volatile memory for non-stop recording up to 10 days
Accepts removable compact flash memory up to 128MB for non-stop recording up to 5 years
Direct communication with PC by USB connection
Dual power supply: AC line or battery operation
IN STOCK
Description
Reed Instruments KEW6300-01
Everything required for power consumption and energy-saving analysis.
• Kit includes: power meter, 3 Model KEW8125 clamp sensors
(for KEW6300-01) or 3 Model KEW8124 clamp sensors
(for KEW6300-03), a set of test leads (black, green, blue, red),
a USB cable and PC software, a mains power cord and 6 batteries,
a 32MB Compact Flash card, and a manual in a carrying case. MODEL KEW6300-01/KEW6300-03
AC Voltage Ranges: 150.0V, 300.0V, 600.0V
AC Current Ranges: 500.0A (KEW6300-01), 1000A (KEW6300-03)
Frequency Range: 40 to 70Hz
Crest Factor: Voltage: up to 2.5; Current: up to 3.0
Active Power Accuracy: ±0.5% rdg. ±0.2% f.s.
Effect of Power Factor: Active Power: ±1.0% rdg cosø = ±0.5
Effective Input Range: 10 to 110% of of rating range of V and A
Interval Times: 1, 2, 5, 10, 15, 20, 30 seconds, 1, 2, 5, 10, 15, 20,
30, 60 minutes
Power Supply: DC: 6 x LR6 batteries; AC: 100-240VAC (50/60Hz)
Dimensions: 175 x 120 x 65mm