Keysight-Agilent 89641A-001-105-AYA
The Agilent/HP 89641A 6 GHz Vector Signal Analyzer features unique error analysis tools, including adaptive equalization, to help you find and analyze problems with your WLAN signals.
IN STOCK
Description
The Agilent/HP 89641A 6 GHz Vector Signal Analyzer features unique error analysis tools, including adaptive equalization, to help you find and analyze problems with your WLAN signals. These problems include symbol timing errors, filtering errors, DAC overflow, incorrect sinX/X compensation, as well as RF problems such as IQ imbalance, quadrature skew, and IQ offset. The Agilent/HP 89641A PC-based vector signal analyzer (VSA) offers DC to 6 GHz frequency range and 36 MHz analysis bandwidth for measuring GSM (EDGE), cdma2000, W-CDMA, digital satellite video and other satellite signals, LMDS, 802.11a/b/g wireless LAN, Bluetooth systems and more. The Agilent/HP 89641A is housed in the Agilent VXI chassis and requires an external PC to operate.