Keysight-Agilent 3325A-001-002
Keysight-Agilent 3325A-001-002
The 3325A Synthesizer / Function Generator is a versatile and precision synthesizer providing frequencies from 1Hz to 21MHz (sine), 11MHz (square), and 11kHz (triangle, ramps). Frequency resolution to 1?Hz below 100kHz and 1MHz above 100kHz are provided by the 11-digit display.
IN STOCK
Description
Keysight-Agilent 3325A-001-002
The 3325A Synthesizer / Function Generator is a versatile and precision synthesizer providing frequencies from 1Hz to 21MHz (sine), 11MHz (square), and 11kHz (triangle, ramps). Frequency resolution to 1?Hz below 100kHz and 1MHz above 100kHz are provided by the 11-digit display. Excellent choice for ATE Systems, completely HP-IB programmable! The 3325A includes a log/linear sweep function with variable sweep time and marker out, external AM and phase modulation, and variable phase offset when connected to another 3325A. Ten storage registers allow one to quickly change front-panel setups. Output is rated at 1 mV to 10 V p-p into 50-ohms. Frequency stability for the basic unit is an aging rate of ?5x10E-06/year.