Fluke 8846A-CSU-120V
Fluke 8846A-CSU-120V
Precision and versatility for bench or systems applications
6.5 digit resolution
Basic V dc accuracy of up to 0.0024 %
Dual display
100 ?A to 10 A current range, with up to 100 pA resolution
Wide ohms range from 10 ? to 1 G? with up to 10 ?? resolution
2 x 4 ohms 4-wire measurement technique
Both models measure frequency and period
8846A also measures capacitance and temperature
USB memory drive port (8846A)
Fluke 45 and Agilent 34401A emulation
Graphical display
Trendplot? paperless recorder mode, statistics, histogram
CAT I 1000 V, CAT II 600 V
IN STOCK
Description
Fluke 8846A-CSU-120V
The Fluke 8845A and 8846A 6.5 digit precision multimeters have the precision and versatility to handle your most demanding measurements, on the bench or in a system. These meters are both high performance and feature rich, yet also remarkably easy to use.
These digital multimeters perform the functions you would expect to see in a multifunction DMM, including measuring volts, ohms, and amps. Basic V dc accuracy of up to 0.0024 %, 10 A current range, and a wide ohms range give you an unbeatable combination of measurement capability.
You can also use the 8845A and 8846A to measure frequency and period. In addition, the 8846A measures temperature and capacitance. The functions of a counter, capacitance meter, and thermometer are built in for unparalleled versatility. Extend the meters? utility even more with their graphical display modes, including TrendplotTM paperless recorder mode, statistics and histograms?features you won?t find on other multimeters.