Fluke 8845A-CSU-120V
Fluke 8845A-CSU-120V
The Fluke 8845A, 6.5 digit precision multimeters, have the precision and versatility to handle your most demanding measurements, on the bench or in a system. These meters are both high performance and feature rich, yet also remarkably easy to use. These digital multimeters perform the functions you would expect to see in a multifunction DMM, including measuring volts, ohms, and amps. Basic V dc accuracy of up to 0.0024 %, 10 A current range, and a wide ohms range give you an unbeatable combination of measurement capability.
IN STOCK
Description
Fluke 8845A-CSU-120V
6.5 DIGIT PRECISION MULTIMETER, SW & CABLE
Product Specs:
6.5 digit resolution
Basic V dc accuracy of up to 0.0024 %
Dual display
100 ?A to 10 A current range, with up to 100 pA resolution
Wide ohms range from 10 Ohm to 1 GOhm with up to 10 resolution
2 x 4 ohms 4-wire measurement technique
Both models measure frequency and period
8846A also measures capacitance and temperature
Fluke 45 and Agilent 34401A emulation
Graphical display
Trendplot paperless recorder mode, statistics, histogram
CAT I 1000 V, CAT II 600 V